Den sesterství

Den sesterství

Na 22. únor každým rokem připadá Den sesterství. Tento významný den, který má v angličtině název Thinking Day, nese v češtině rovněž označení Den zamyšlení nebo Vzpomínkový den.

Hlavní podstata Dne sesterství 22. února
Den sesterství, který každoročně připadá na 22. únor, rozhodně není svátkem určeným pro sestry nebo zdravotní sestřičky. Tento významný den je ve své podstatě mezinárodním svátkem přátelství, který si připomínají skautky a skauti po celém světě.

Jaká je tedy hlavní podstata Dne sesterství? Tento významný den se věnuje připomínce a uznání skautského myšlení a sesterství (nebo chcete-li bratrství). Den sesterství 22. února dává příležitost všem skautům a skautkám z celého světa, aby si připomněli hodnoty skautingu, sdíleli své vlastní zkušenosti a propojili se také s ostatními skauty.

Měli bychom podotknout, že Den sesterství je významný nejen pro členy skautského hnutí. K jeho oslavám se celosvětově připojují také lidé, kteří vyznávají skautské hodnoty a kteří chtějí přispět k lepšímu světu.

Oslavy Dne sesterství
Jakým způsobem skauti a skautky každoročně oslavují Den sesterství? Navzájem si přejí, přemýšlejí o sobě, účastní se nejrůznějších her v terénu nebo pořádají setkání u ohně. Skautské organizace často u příležitosti 22. února organizují charitativní sbírky na pomoc všem potřebným.

Během oslav Dne sesterství si skauti rovněž připomínají, že všichni navzájem jsou si sestrami a bratry. A to bez ohledu na věk, národnost nebo barvu kůže.

Proč se Den sesterství slaví 22. února?
Datum oslav Dne sesterství, tedy 22. únor, rozhodně není vybráno náhodně. Vztahuje se totiž k narozeninám zakladatelů skautského hnutí, kterými byli Robert Baden-Powell a jeho manželka Olave Baden-Powellová. Robert Baden-Powell se konkrétně narodil 22. února 1857 v Londýně a jeho manželka Olave se narodila 22. února 1889 v anglickém městě Chesterfield.

Robert Baden-Powell byl významný britský generál, spisovatel a zakladatel skautského hnutí. V roce 1908 vydal ve Velké Británii knihu Skauting pro chlapce, která měla původně sloužit jako vojenský manuál. Tato kniha se stala velmi populární mezi mladými lidmi a nakonec vedla k vytvoření skautského hnutí.

Právě Robert Baden-Powell následně založil skautské hnutí, které vychovává mládež prostřednictvím her, dobrodružství a rozvoje životních doveností. Baden-Powell rovněž zdůrazňoval význam samostatnosti, kreativity a přátelství mezi mladými lidmi. K rozvoji skautského hnutí přispěla také Baden-Powellova manželka Olave, která svého manžela nejen podporovala, ale také se do skautingu sama aktivně zapojovala. Po smrti svého manžela v roce 1941 dále pokračovala v podpoře a propagaci skautského hnutí.

Historie Dne sesterství a jeho první oslavy ve světě i Československu
První Den sesterství se slavil v roce 1927. Že bude 22. únor významným dnem se konkrétně rozhodlo v květnu roku 1926 na čtvrté mezinárodní konferenci skautek. I v Československu se tak první oslava Dne sesterství konala v Praze 22. února 1927. Tehdy nesla název Vzpomínkový den.

Odeslat článek známému   Vytisknout