Den vodního melounu

Den vodního melounu

Vodní meloun patří k létu. A právě proto si 3. srpna připomínáme Den vodního melounu. Pokud si na vodním melounu také rádi pochutnáte, máme pro vás několik tipů, jak tento významný den oslavit.

Je meloun ovoce, nebo zelenina?
Na vodní meloun nedá v létě dopustit snad žádný z nás. Má sladkou chuť, je chutný, osvěžující, bohatý na vitamíny a minerály a hlavně obsahuje minimální množství kalorií. Jestli však řeknete, že meloun patří mezi vaše nejoblíbenější letní ovoce, je to velká chyba. Jak je to možné?

Pokud si položíte otázku, jestli je meloun ovoce, nebo zelenina, správná odpověď vás překvapí. Z botanického hlediska se totiž meloun řadí mezi plodovou zeleninu. Vodní meloun s červenou sladkou dužinou patří konkrétně do čeledi tykvovitých, kde najdete například i klasickou okurku.

Den vodního melounu každoročně připadá na 3. srpna
Den vodního melounu si každým rokem připomínáme 3. srpna. Toto datum se nachází uprostřed léta, kdy padají tropické teploty. Právě tehdy nám vodní meloun poskytuje dokonalé osvěžení. A nejen to. Dokáže zahnat i malý hlad a jeho sladkou chuť uvítáme, když nás hodí mlsná.

Vodní meloun má na naše tělo blahodárný vliv. V létě nám dodává tolik potřebné tekutiny. Zároveň naše tělo detoxikuje, zrychluje fungování metabolismu, podporuje hubnutí a doplňuje do těla cenné vitamíny a minerály.

Abychom si na vodním melounu nejen u příležitosti Dne vodního melounu 3. srpna pochutnali, velmi záleží na správném výběru této plodové zeleniny. Jak vybrat zralý meloun? Kupujte celé melouny se zaschlou stopkou, která poukazuje na to, že vodní meloun bude dostatečně zralý. Na meloun rovněž poklepejte - zralý meloun by měl při poklepu vydávat plný, jako kdyby kovový zvuk. Nahlédněte také na žlutý flíček na spodní straně melounu, na které tento plod ležel na zemi. Čím je tato skvrna tmavší, tím je meloun zralejší.

Vodní meloun - zajímavosti
V rámci Dne vodního melounu si můžete připomenout několik zajímavostí o této oblíbené plodové zelenině s červenou dužinou. Věděli jste například, že vodní meloun obsahuje průměrně až 91 procent vody? Vodní meloun navíc patří mezi nejzdravější zeleninu. Neobsahuje tuk ani cholesterol, je naopak bohatý na provitamín A, vitamín C, vitamíny řady B, draslík, hořčík, zinek, sodík, fosfor, vápník, měď nebo kyselinu pantotenovou.

Vodní meloun se pěstuje již po tisíciletí. První dochované písemné zmínky o pěstování melounů pocházejí již ze starověku. Nejprve se pěstovaly v Egyptě, odkud se postupně jejich obliba rozšířila do Číny a Indie. V současné době je největším světovým producentem vodních melounů Čína. Na starém kontinentě se vodní melouny pěstují zejména v Itálii a Řecku.

U příležitosti Dne vodního melounu si stojí za to uvědomit, že si můžete pochutnat nejen na vodním melounu, ale i na dalších druzích této plodové zeleniny. Celosvětově byste totiž napočítali až 1200 druhů melounů. Mezi ně patří například meloun Galia nebo meloun cukrový, medový či kantalupský.

Tipy, jak oslavit Den vodního melounu
Jakým způsobem si připomenout Den vodního melounu, který připadá na 3. srpna? Jak jinak, než si pochutnat na vodním melounu! Tuto dobrotu nemusíte konzumovat jenom tak, zkuste ji naopak včlenit do několika chutných a osvěžujících receptů.

Připravte si například mražené nanuky z vodního melounu, báječné je rovněž melounové smoothie. Dokonalé letní osvěžení představuje i lehký ovocný salát s vodním melounem, borůvkami, kiwi, mátou a javorovým sirupem. Vodní meloun můžete nakrájet také do domácí limonády, dospělí zase uvítají melounovou bowle nebo sangrii s ledem a kousky vodního melounu.

U příležitosti Dne vodního melounu si zkrátka můžete na této plodové zelenině smlsnout různým způsobem a dle vlastního uvážení. A to nejen sami, ale také společně se svou rodinou či přáteli, se kterými si i díky vodnímu melounu užijete opravdu báječné chvíle.

Odeslat článek známému   Vytisknout