Kdy a proč se mění zimní a letní čas

Kdy a proč se mění zimní a letní čas

Kdy se mění čas? Proč dochází k pravidelnému střídání letního času s časem zimním? Tyto otázky si pokládá spousta z nás, zvlášť když se blíží poslední říjnová nebo březnová neděle. Střídání času má zajímavou historii i praktické důvody. Podíváme se proto blíže na to, kdy se mění čas a jakým způsobem se můžete na tuto změnu připravit.

Změna letního času na zimní: Poslední říjnovou neděli

Ke změně letního času na zimní každým rokem dochází během posledního říjnového víkendu. Zimní čas, označovaný jako náš běžný čas, nastává poslední říjnovou neděli v časných ranních hodinách. V tento den ve 3 hodiny ráno si tlustou ručičku na hodinkách posuneme zpátky na 2. hodinu, díky čemuž si můžeme vychutnat o jednu hodinu delší spánek.

Změna zimního času na letní: Poslední březnovou neděli

Zimní čas tradičně končí poslední březnový víkend a na jeho místo nastupuje letní čas. O poslední březnové neděli ráno si hodinky přenastavujeme o 1 hodinu dopředu, tedy z 2 hodin ráno na 3. hodinu ráno.

Poslední březnovou neděli přestupuje na letní čas většina států Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu. Letní čas však neplatí například v Africe, Asii, Jižní Americe a rovněž v některých státech Evropy. Zimního času se celoročně drží třeba Island, část Grónska, Bělorusko nebo norské ostrovy Jan Mayen a Špicberky.

Nákup vánočních dárků a změna času na zimní: Jak spolu souvisí?

V době, kdy dochází ke změně letního času na zimní, je ideální začít uvažovat o nákupu vánočních dárků. Právě toto období zaručuje klidné a pohodové nakupování. Rozhodně nečekejte na poslední chvíli a vyberte vánoční dárky pro své blízké s předstihem. Včasný nákup vánočních dárků bez zbytečného stresu a shonu stojí rozhodně za to!

Letní čas byl u nás zavedený až v průběhu 20. století

V České republice bychom měli jako standardní označovat čas, který vchází v platnost vždy během zimního období. Letní čas byl v tuzemsku totiž zaveden až v průběhu 20. století.

Jakým způsobem?

Letní čas začal na dnešním území Česka (tedy za Rakouska-Uherska) poprvé platit v letech 1915 a 1916. Následně byl zavedený v roce 1940 a jeho platnost trvala do roku 1949. V důsledku energetické krize poté začal letní čas platit v socialistickém Československu v roce 1979.

Až do první poloviny 90. let 20. století byly letní čas a zimní čas stejně dlouhé, měly tedy vždy šest měsíců. V roce 1996 se Česká republika v tomto směru připojila k ostatním státům Evropské unie - od této doby letní čas trvá vždy sedm měsíců a zimní čas vždy pět měsíců v kalendářním roce.

Zrušení střídání času: Kdy k němu dojde?

Střídání času má své příznivce i odpůrce. Pravidelná změna času byla původně zavedena s cílem úspory energií. Zastánci střídání času také zdůrazňují, že delší světlo jim v odpoledních a večerních hodinách umožňuje věnovat se různým volnočasovým aktivitám. Na druhou stranu se objevují názory, že střídání času negativně ovlivňuje lidské biorytmy.

Zajímá vás proto, kdy dojde ke zrušení střídání času? Evropská unie již dříve rozhodla o zrušení střídání zimního a letního času, ke kterému mělo dojít už v roce 2021. Tento plán byl zatím odložen na neurčito s ohledem na pandemii covidu. Státy Evropské unie se navíc ještě jednotně neshodly na tom, který čas bude tím běžným. Tedy zda bude standardně platit pouze letní, nebo pouze zimní čas.

Odeslat článek známému   Vytisknout