Svátek Všech svatých a Dušičky

Svátek Všech svatých a Dušičky

Svátek Všech svatých si každoročně připomínáme 1. listopadu. V křesťanské tradici jde o velmi důležitý den, který představuje připomínku všech kanonizovaných a blahoslavených. Svátku Všech svatých se rovněž říká Slavnost Všech svatých. Jaká je jeho historie a jaké konkrétní tradice, zvyky a pranostiky se k němu vztahují?

Historie Svátku Všech svatých

Svátek Všech svatých má patrné kořeny v předkřesťanském Samhainu, který v noci z 31. října na 1. listopadu slavili Keltové, a s tímto dnem se také významově překrývá. Za zmínku rovněž stojí skutečnost, že Svátek Všech svatých vychází z doložené historické události, kterou bylo vysvěcení Pantheonu křesťany v Římě roku 609 našeho letopočtu.

Pantheon byl před touto událostí antickým chrámem, v němž staří Římané uctívali kult svých římských bohů. Po vysvěcení se z něj stal křesťanský chrám. Počátky oslav Svátku Všech svatých tedy můžeme sledovat už v 7. století našeho letopočtu. Ale až v 9. století  se ustálil termín tohoto významného dne na přelomu měsíců října a listopadu.

Svátek Všech svatých slaví všichni západní křesťané

Svátek Všech svatých, který každým rokem připadá na 1. listopadu, slaví všichni západní křesťané. Tato vzpomínková slavnost připomíná zemřelé, kteří již dosáhli věčné blaženosti. Poukazuje na všechny svaté, a to nejen ty, kteří byli oficiálně blahořečeni. Svátek Všech svatých je věnován rovněž neznámým křesťanským svatým a mučedníkům.

Na Svátek Všech svatých navazuje 2. listopad, kdy jsou Dušičky neboli Památka zesnulých. Jedná se o vzpomínkový den na všechny blízké zemřelé, kdy lidé navštěvují hřbitovy, svým blízkým zemřelým zapalují svíčky, pokládají na hrob věnce či květiny a vzpomínají na ně.

Naši předkové pekli na Svátek Všech svatých pečivo “kosti svatých”

Ke Svátku Všech svatých 1. listopadu se váže spousta křesťanských i lidových tradic. Například naši předkové pekli v tento den tradiční pečivo s názvem “kosti svatých”. Šlo o sladké kynuté housky ve tvaru zkřížených kostí (hnátů). Kosti svatých hospodyňky často doplňovaly o sušené ovoce. V některých oblastech se pekly 1. listopadu také kosti svatých plněné mákem nebo povidly.

Lidové pranostiky na Svátek Všech svatých

Kromě tradic a zvyků se ke Svátku Všech svatých váže rovněž spousta lidových pranostik, které odkazují zejména na počasí a úrodu. O které se konkrétně jedná?

✔ Kolem Všech svatých se mají okopávat stromy, aby nesly hojně ovoce.

✔ Kolem Všech svatých slunce uroní ještě malou slzu babího léta.

✔ Když na Vše svaté padá mlha, bude do Adventu bez sněhu.

✔ Když o Všech svatých zima nemá moci, tak o svatém Martině (11. 11.) o půlnoci.

✔ O Všech svatých větry-li jsou, znamenají zimu proměnlivou; přijdou-li však s Ondřejem, dobré zimy se nadějem.

Odeslat článek známému   Vytisknout