Mezinárodní den čokolády

Mezinárodní den čokolády

Patříte k milovníkům čokolády? V tom případě si zapište do kalendáře, že každoročně 13. září slavíme Mezinárodní den čokolády. Jaká je vůbec historie tohoto významného dne a jakým způsobem můžete Mezinárodní den čokolády konkrétně oslavit?

Historie Mezinárodního dne čokolády
Čokoláda patří k nejoblíbenějším pochutinám na světě a spousta z nás na ni nedá dopustit. Právě proto bychom 13. září, kdy je Mezinárodní den čokolády, neměli tuto pochoutku z kakaových bobů rozhodně vynechat.

Jaká je vůbec historie Mezinárodního dne čokolády? Spadá až do roku 1884, kdy byla v USA založena americká obchodní organizace National Confectioners Association (NCA). Právě tato společnost iniciovala vůbec první oslavy Mezinárodního dne čokolády, které se následně rozšířily do celého světa.

Proč se Mezinárodní den čokolády slaví 13. září?
Zkoušeli jste si již někdy položit otázku, proč se Mezinárodní den čokolády slaví zrovna 13. září? Právě v tento den roku 1857 se v americkém městě Derry Township ve státě Pensylvánie narodil čokoládový král Milton S. Hershey, který vymyslel zhruba sto druhů čokolády. Tuto čokoládu vyráběl ve svých podnicích a následně distribuoval po celých Spojených státech amerických.

Kromě Miltona S. Hersheyho se 13. září ovšem roku 1916 narodil další významný muž, jehož život je spojený s čokoládou. Jde o britského spisovatele Roalda Dahla, který v roce 1964 napsal slavnou dětskou knihu Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory). V roce 2005 tuto kultovní knížku převedl do filmové podoby režisér Tim Burton, postavu majitele čokoládovny Williho Wonky přitom ztvárnil hvězdný herec Johnny Depp.

Kdo vymyslel čokoládu?
Čokoláda coby sladká pochutina z čokoládových bobů má dlouhou historii a vývoj. Rozhodně se neváže k jednomu vynálezci. Čokoláda se coby pochutina vyvíjela postupně a její blahodárný přínos byl objevován napříč nejrůznějšími kulturami a civilizacemi.

Jednou z prvních kultur, která používala kakaové boby a vytvářela z nich nápoje, byly indiánské kmeny Májů a Aztéků ve střední Americe. Po objevení amerického kontinentu Kryštofem Kolumbem se kakaové boby postupně dostávaly do Evropy. S postupem času právě Evropané vymysleli nové způsoby zpracování kakaových bobů a následnou konzumaci čokolády.

V 16. století se čokoláda vyráběla již ve Španělskou, v průběhu 17. a 18. století ji poznávaly vznešené kruhy napříč Evropou. Začala se vyrábět rovněž ve formě tabulek, které byly sladší a méně hořké než původní kakaový nápoj. Další inovace přišly s vývojem moderních technologií, díky kterým si můžeme pochutnat na čokoládě, jakou známe dnes.

Tipy, jak oslavit Mezinárodní den čokolády

Mezinárodní den čokolády si každoročně připomínáme 13. září. Pokud patříte k milovníkům čokolády, rozhodně jej stojí za to pořádně oslavit! Máte spoustu možností a je pouze na vás, pro kterou z nich se rozhodnete.

✔ Pusťte se do velké ochutnávky čokolády
Nakupte si několik druhů čokolády (mléčnou, hořkou, s oříšky atd.) různých osvědčených značek a uspořádejte její velkou ochutnávku. Do této degustace se můžete pustit nejen sami, ale také s dětmi, kamarády nebo partnerem.

✔ Vyrobte čokoládové dobroty
U příležitosti Mezinárodního dne čokolády 13. září si připravte lahodné domácí čokoládové dezerty. Čokoládou překypují například brownies, čokoládové truffle nebo nejrůznější čokoládové dorty.

✔ Zprovozněte čokoládovou fontánu
U příležitosti Mezinárodního dne čokolády můžete zprovoznit také čokoládovou fontánu a do roztavené proudící čokolády namáčet třeba nejrůznější kousky ovoce. Pokud čokoládovou fontánu nevlastníte, můžete si ji samozřejmě zapůčit.

✔ Navštivte čokoládovnu nebo výstavu o čokoládě
Jestliže chcete pořádně oslavit Mezinárodní den čokolády, za návštěvu rozhodně stojí čokoládovna, cukrárna nebo kavárna, kde si dopřejete šálek kvalitní horké čokolády. Když se navíc vydáte na výstavu o čokoládě, vaše 13. září bude více než dokonalé.

✔ Věnujte druhým čokoládové dárky
Abyste si Mezinárodní den čokolády užili i vaši blízcí, nezapomeňte je překvapit originálními čokoládovými dárky. Jde nejen o tabulku kvalitní čokolády, bonboniéru, ale také nejrůznější čokoládové výrobky. Svým bližním můžete samozřejmě upéct také domácí čokoládový moučník.

Mezinárodní den čokolády 13. září je zkrátka úžasným dnem, který si můžete zpestřit různými způsoby. Jedinečná čokoláda, kterou všichni milujeme, přeci jenom za oslavu stojí, co říkáte?

Odeslat článek známému   Vytisknout